Tisztában vagyunk a városvezetés mostani nehéz helyzetével és minden egyes a környezetvédelem szempontjait figyelembe vevő eddigi döntését köszönjük, de fontosnak tartjuk, hogy a nagy nyilvánosság előtt mondjuk el álláspontunkat, szakmai érveinket a fakivágásokkal kapcsolatban, hogy  a lakosságot is tájékoztassuk, mert egyesületünket folyamatosan kérdőre vonják, vajon miért nem teszünk semmit a fák védelmében. Úgy gondoljuk, hogy az önkormányzat nem veszi figyelembe kellőképpen a jelenleg zajló klimatikus változásokat, túl sok energiát fektet hatalmas fák eltávolításába és keveset foglalkozik a fák gondozásával. Jelen pillanatban az önkormányzati rendelet által védett fák sincsenek biztonságban! / Templom-téri vagy a tavak melletti fák kivágása /. Azt is látjuk, hogy a lakosság körében egyre gyakrabban fordul elő az engedély nélküli fakivágás.

Az önkormányzathoz korábban eljuttatott leveleinkben a faültetésekkel, faápolásokkal valamint a védett fák állapotával kapcsolatban tettünk javaslatokat. Ezeket honlapunkon elolvashatják. /www.tegyvalamit.hu / Szerettük volna, ha személyes egyeztetésre is sor kerül.  A Templom téri fák esetében az önkormányzat nem hozta nyilvánosságra, azt a szakvéleményt, amely a kivágást szakmai szempontból alátámasztja, a kommunikáció során kizárólag hivatkozás történt rá, ugyanakkor azt is kijelenthetjük, hogy az általunk ismert hatályos jogszabályokat nem sértették meg.

Az indokolt fakivágások kapcsán a legfőbb gondunk, hogy a város közepén, illetve a burkolattal ellátott utcákban kivágott fák nem pótolhatóak teljes mértékben a város szélén ültetett fiatal csemetékkel, hiszen a hőhullámok és a szálló por mérséklését helyben kell megoldani. A kánikula, a hőhullámok és a levegőszennyezés káros hatásai nem olyan látványosak, mint amikor egy leszakadt ág személyi vagy anyagi kárt okoz, de hatása legalább olyan súlyos és sokkal szélesebb körű. Hazánkban évente több ezerre becsülik a hőhullámok és a levegőszennyezés halálos áldozatait.

A meglévő fák ápolására utalva felhívtuk a figyelmet arra, hogy a városi fák törzse gyakran betonnal van körbe véve, ezért a vázrendszer rendszeres karbantartása mellett tápanyagutánpótlást és aszályos időben öntözést is igényelnek. Friss faültetések öntözésével kapcsolatban javasoltuk a lakossági összefogás megszervezését.

Többször hangsúlyoztuk, hogy a fakivágásokat és a beteg fák okozta károkat rendszeres ápolással sokáig meg lehet előzni, ha terv szerint elvégzik a fák szakszerű gondozását. Ha nincs más megoldás, mint a fakivágás, akkor kérjük a lakosság időben történő tájékoztatását, az okok ismertetését. Különösen igaz ez a védett fák esetében.

A védett fákat szakember segítségével a tavaly ősszel körbejártuk, ápolásukra javaslatot tettünk, amit az önkormányzatnak eljuttattunk. A Közmeghallgatáson ígéretet kaptunk, hogy a védett fasorokkal kapcsolatos munkálatok költségeire keretet biztosítanak a költségvetésben.

Mindkét levelünkben hangsúlyoztuk, hogy a fák nem csak esztétikai értéket képviselnek, hanem segítenek, a defláció (a szelek eróziós munkája) csökkentésében, a porártalom mérséklésében, elnyelik az üvegházhatású gázokat, tisztítják, hűtik a levegőt, – a fák kipárolgásából származik a csapadék 40 százaléka -, tehát a természeti örökségünk egyre inkább felértékelődő részét képezik. Kötelességünk megőrizni fáinkat, amíg lehetséges!

Segítségünket minden alkalommal felajánlottuk, és kértünk tájékoztatást az esetleges tervezett fakivágásokról.

Amit most kérünk, miután a lakosság egy részének tiltakozása ellenére megtörtént a Templom téri fák kivágása:

Kérjük, hogy dolgozzanak ki egy koncepciót a természetes környezetünk védelmére, amelyben többek között szerepeljen, hogy a fák kivágására csak a legvégső esetben kerülhet sor,

és ennek betartásával alkossanak új, sokkal szigorúbb, pontosabb helyi rendeletet a zöldfelületek fenntartásáról, természetesen legyen benne a védett fasorok kötelező ápolási terve, és a lakossági fakivágás szabályzása is, ahogy eddig, mert a fák megtartása közös felelősségünk.

Bárhol is terveznek építkezést a városban, a meglévő fák megmentése legyen ugyanolyan súlyú, mint bármely más adott lépése az építkezésnek,

a tervezés időszakában tájékoztassák a lakosságot, milyen indokkal vágják ki a fát, szakmai vélemény támassza alá a döntést, ez is legyen látható.

Eddig minden adódó alkalommal kértük, most is, hogy legyen környezetvédelmi szakembere a  Pilisvörösvári Önkormányzatnak akár eseti is,  aki az előterjesztésekben, a döntések előtt mérlegeli a környezetvédelmi szempontokat is.  

A természetes környezetünk, a zöld területeink, a vizeink, a talajunk, levegőnk szakszerű védelme legyen kiemelten fontos a döntéshozóknak és a lakosoknak egyaránt- egyesületünk szemléletformáló tevékenysége is erre irányul-, hiszen ez a legnagyobb értékünk, és ez az utánunk következő nemzedékek jogos elvárása.

Pilisvörösvár, március 30.

Temesvári Anna                                    Őszi Brigitta
 elnök                                                 ökológus, vezetőségi tag