Néhány sokkoló adat szerepelt Lukács András előadásában – mely letölthető innen

Magyarország élen jár, negyedik helyen áll Európában a levegőszennyezés okozta halálozásban. Ezek legnagyobb százalékban a szív- és keringési rendszer betegségei, köszönhetően azoknak a levegőben lévő kis részecskéknek, PM-eknek, amelyek nem csak a légzőszerveket támadják meg, de eljutnak a vérrel bármely szervünkhöz. Ennek következtében 13 ezer halálesetet regisztrálnak évente, és a megbetegedések száma ennek a tízszeresét is eléri.
Az előadást követő kerekasztal beszélgetésen arra kerestük a választ: hogy a levegőszennyezés okai közül melyek azok, amelyekkel a környezetvédő civilszervezetek eredménnyel felvehetik a harcot, hogyan tegyék, és kiket kell megnyerniük együttműködőnek ehhez a munkához.
Az előadásból kiindulva a következőket szögeztük le:

Szennyező források, amelyekkel foglalkoznunk kell:

  • közlekedés
  • fűtés
  • égetés,

Közlekedés

A 10-es út zsúfoltságával kapcsolatos problémák megoldásában csupán a környezetvédelmi szempontok melletti kiállással tudunk részt venni, a döntés kormányzati szintű.

Mit tehetünk?
Szorgalmazzuk az alternatív megoldásokat:

  • a vonatjáratok sűrítését,
  • a bicikli utak megépítését,
  • elektromos iskolabuszt a településeken,
  • a gyerekcsoportok szülői kíséretét iskolába menet és onnan jövet,
  • felmerült még a telekocsi,
  • az autómegosztás és
  • az útdíj bevezetése,
  • a települések között járó elektromos kisbusz lehetősége.

Lakossági fűtés

Mi a probléma?

A fával fűtés nem környezetbarát fűtőanyag, óriási a részecskeanyag kibocsájtás, sokan nem tudják, hogyan kell helyesen fűteni. A szénnel fűtéskor a részecske kibocsájtás mellett kéntartalom is kerül a levegőbe.

Mit tehetünk?

El kell juttatni az információt a lakossághoz a fenti fűtések veszélyeiről /Fűts okosan kampány.hu/, figyelmeztetni a pénzpazarlásra, megtanítani a helyes fűtési módra /kornyezetbaratfatuzeles.hu/, beszélni az épületkorszerűsítések hasznosságáról.

Lobbizni a lignitfűtés betiltásáért.

Hulladékégetés:

Mi a probléma? A háztartásokban a hulladékok közül csak a nem kezelt fát, és kevés nem színes papírt szabad égetni, minden mást, műanyagot, ruhaneműt stb. törvénytelen, mivel halálos mérgek kerülnek a levegőbe.

Mit tehetünk?
Fel kell kutatnunk a hulladékégetés okát: ismerethiány, felelőtlenség, szegénység.

Felvilágosítás, meggyőzés, figyelőrendszer megszervezése.

A lakosság számára legyenek ismertek a bejelentési lehetőségek: önkormányzat közterület felügyeletéhez, Polgárőrséghez, I. fokú Környezetvédelmi Hatóságnak /Járási Hivatal/, Rendőrségnek. A bírság 300 000 Ft is lehet, és akár 5 évig terjedő börtönbüntetést kaphat, akire rábizonyították a hulladékégetést. Sajnos a bizonyítási eljárás hosszadalmas, költségét a bejelentőnek kell megelőlegezni.

Önkormányzat feladata fűtési támogatást nyújtani, ellenőrizni kell annak felhasználását.

Avarégetés

Mi a probléma? Szintén részecskeszennyezés történik, és a benzapilén nevezetű mérgező anyag kerül a levegőbe.

Mit tehetünk?
El kell érnünk, hogy ne legyen avarégetés, az önkormányzatok tiltó helyi rendeletet hozzanak /Pest megyében Göd, Gyál, Budakalász megtette/, a rendeletváltoztatást több lépésben javasolták a jelenlévők.

A komposztálás népszerűsítése, elterjesztése, városi komposztáló létrehozása, ágdarabolás megszervezése a településeken.

Ha valaki éget: önkormányzat bírságol, ha tűzveszélyes a tűzoltóságot hívjuk, ők feljegyzést készítenek a Környezetvédelmi Hatóságnak , akik tűzvédelmi bírságot állapítanak meg.

Egyéb lehetőségünk a levegő szennyezettségének csökkentésére:
Ösztönözni faültetésre, tudatos vásárlásra, ne engedjük, hogy a meglévő zöld felületek beépüljenek, tavakat feltöltsék. 

A civilszervezetek két területen azonnal és remélhetőleg eredménnyel tudnak fellépni:

  • a környezetvédelemmel kapcsolatos információk eljuttatása a lakossághoz,
  • és a szemléletformálás, bevonva az önkormányzatot, a helyi óvodák, iskolák pedagógusait, használva a social média nyújtotta lehetőségeket, az egyesületek honlapjait és a helyi médiát. És persze, ami a Fórum célja is, mindezt úgy, hogy legyen kapcsolat, együttműködés a pilisi települések környezet-és természetvédelmi szervezetei között a tapasztalatokat megosztani, információkat átadni.

A következő év áprilisában a Föld Napjához kapcsolódva ismét találkozunk, hogy beszámoljunk az addig végzett munkáról. Addig is kör-mailben napi kapcsolatban vagyunk.

A Szebb Környezetünkért Egyesület ajánlása a közös munkára:

A Hulladékudvar használatának kiterjesztése Solymáriak és Szántóiak részére.
Az avarégetést szabályozó helyi rendeletek szigorítása egészen a tiltásig a pilisi településeken.
Zöld Pont projektben a települések  környezettudatos üzleteire irányítani a figyelmet.

A közös munka elkezdődött!

A szántói Somorjai Ede: a vörösvári Tsz major területének HÉSZ módosításáról 

Miért nem használhatják a hulladékudvart szántóiak és solymáriak?