Összegyűjtöttünk néhány belföldi és külföldi nulla hulladékos ötletet, amit nálunk Vörösváron is egyszerűen tudnánk alkalmazni. Álljon itt egy rövid bemutató:
Egy ausztriai kisfaluban láttam a temetőnél. Gyertyáknak külön kuka:

Az Újbudai Önkormányzat Budapesten házhoz menő (ingyenes) ágaprítással segíti a házikerti, társasházi komposztálást:

 
 
 
 
 
 
 

 

S végül egy ízig-vérig hulladékmentes, környezetbarát ország; Chile: TAKING CARE
HULLADÉKMENTESSÉG & KÖRNYEZETVÉDELEM CHILÈBEN
Első pillanattól szembeötlő Chile tisztasága és környezeti értékeinek védelme.
Az utcákon egy eldobott papírzsependőt nem lehet látni.
De ami mégjobban megdöbbentett – pozitív módon – , az a Torres del Paine nemzeti parkban tapasztalt hozzáàllàs.
A Parkban a túraútvonal mentén összesen 10 kemping / refugio található. Sátortól emeletes ágyon keresztül az Ecocampig sokféle lehetőséget kínálnak (ha megfizeti az ember) de van, amiben mind megegyezik : papírt sehol nem dobhatjuk a WC kagylóba – külön kihelyezett szemetesbe kell tenni.
A WC papír itt amúgy is èrzèkeny téma : 2011-ben egy túràzó el akarta égetni a túrázás közben elhasznált WC papírját az útvonal mentén, majd akkora erdőtüzet okozott, hogy azóta is leégett fàkat látni sok helyen. Összesen 18.000 hektár semmisült meg az erdőtűzben.
Minden táborhelyen az emberi és konyhai hulladékot biomass energiaként hasznosítják (giliszták segítsègével) ès napenergiát használva termelik a melegvizet. A szobákban nincs elektromos konnektor – az emberek túrázni jönnek és nem telefont nyomkodni. Napi 3 òrán keresztül lehet kèszülékeket tölteni a recepción. Szintén csak napi 3 òrán keresztül van meleg víz.
A kisebb táborhelyeken kihelyezett fatáblák figyelmeztetnek, hogy vidd el a szemeted, mert ide a lovak sem tudnak feljönni – hogy a szemetet leszállítsák a hegyről. A nagyobb táborokban szelektív gyűjtés van. Az összes vizet a környező folyókból és tavakból nyerik. Vizturbinákkal (két táborhelyen található) a szükséges áram 100% -át termelik.

A central területeken régen báránycsordákat legeltettek, túlhasználva a földet – az utóbbi 10 évben évente egy hónapon keresztül használhatják a pásztorok legelőnek a fent említett területet.
Lépten nyomon fatáblák jelzik, hogy ne térjünk le az ösvényről, mert az alternatív útvonal éppen “pihen” és regenerálódik. 4-5 évente kicsit módosítják az útvonalakat hogy felèledjenek a taposásból.
Ez csak a nemzeti parkban.
De most épp Tűzföldön vagyunk, és a hulladékkal kapcsolatos szabályok itt is ugyanúgy érvényesek – wcbe nem dobunk papírt, szelektívesség van, és a zöldséget-gyümölcsöt zacskó nélkül, pakolós piacon veszik az emberek.
Puerto Natalesben több olyan hostel is van, akik kirándulásokat szerveznek a helyi hulladékfeldolgozóba, és nagyon büszkék rá, hogy zero waste rendszert hoztak létre. Mindent visszaforgatnak.
Azért Amerika hatása nagyon érezhető, főleg a nagy szupermarketekben – habár kevesebb mint otthon, de itt is található műanyagba csomagolt muffin.
De példaértékű a hozzáállás és jó látni, hogy megbecsülik a természeti szépségeiket és vigyáznak rájuk. ? (forrás: Vanilia Travels)