A Templom téri vén eperfa

Beneveztük Az Év Fája versenyre a Templom téren álló vén eperfát. A pályázat elkészítésében a Vásár téri, a Templom téri iskola és a Schiller Gimnázium diákjai vettek részt. Köszönjük a lelkesedésüket, kitartásukat, segítségüket!
Olvassátok szeretettel a gyerekek pályázati anyagait, meséit, verseit, Anna történetét. A szép rajzok és fényképek szintén a gyerekek keze munkái.


A pilisvörösvári eperfa

Pilisvörösvár legöregebb fája egy eperfa, ami a németek Pilisvörösvárra történő letelepedésével, és a katolikus plébániatemplom építésével egyidős. A helyi hagyomány szerint a fát 311 éve a katolikus templom építésének megkezdésekor (1703) ültették.
A fa egy iskola és egy templom mellett áll. A helyiek már nem is emlékeznek rá, hogy mi okból ültették el generációkkal ezelőtt, de azt tudják, hogy több évszázada áll ott rendíthetetlenül. Minden más fa fölé magasodik és generációk nőttek fel dús lombkoronája alatt. Mára már kész fa-óriás lett: törzse olyan vastag, hogy még 3 felnőtt is kevés, hogy átölelje és oly magas, hogy nincs is párja. A vörösváriak megbecsülésük jeléül védetté nyilvánították és kerítéssel vették körül, hogy még unokáik is csodálkozással vegyes áhítattal figyeljék. Ráadásul ez a fa nem csak árnyékot ad nyáron, tavasszal és ősszel pedig védelmet nyújt a széllel és az esővel szemben, hanem még  finom termésével is megajándékozza a közösséget, lévén egy eperfáról, más néven szederfáról szó. Sok állat választotta lakhelyéül ezt a nem éppen mindennapi fát: a fán egyaránt élnek harkályok, és cinegék is. Az előző évtized közepéig egy macskabagoly család otthonaként is szolgált.
A fa az évszázadok során a pilisvörösvári élet szerves részévé vált, az iskolákban a rajzórák keretében szinte minden gyerek feladatul kapja a fa lerajzolását – az idei rajzokból néhányat mellékelünk is. Vörösváron az 1970-es években piac működött a fa körül. Szerdánként és péntekenként helyi kofák árulták saját termékeiket (pl.: tejfölt, túrót, virágot, mákot, savanyúságot stb.). A régi hagyományt megőrizvén a szőlősgazdák a mai napig ott árulják zamatos gyümölcseiket szeptemberben.
Az eperfát valószínűleg azért ültették, mert zsenge leveleit akkoriban a selyemhernyó tenyésztéséhez használták, tápláléknövényként nagy mennyiségben gyűjtötték. Ezen kedvező tulajdonságai miatt az országban sok helyen telepítették a XVIII. században. A falvak és tanyák udvarának elengedhetetlen kelléke volt a büszkén magasodó eperfa, mert ez a fa jól érzi magát a ház körül, meleg, védett helyen. A korabeli Magyarországon való elterjedését jól jelképezi, hogy amikor Arany János megénekelte a Családi kört, nem feledkezett meg az eperfáról sem, amely feketén bólintgatva terjeszti ki árnyékát a családi ház fölé.
Bizony ez a barátságos óriás sok játéknak és derűs pillanatnak lehetett tanúja az eddig eltelt 300 év alatt. Reméljük, még sokat fog látni és sokáig lesz lehetőségük az embereknek, hogy nézhessék és csodálhassák. Ezt az eperfát nem is annyira a kora, hanem az emberek fához  fűződő szép emlékei emelhették fel oda, ahol most van.

Az égig érő eperfa

(a mesét  és a verset a pilisvörösvári Vásár téri általános iskola 5. osztályos tanulói;

Koskócsák Luca és Kitti, Pávlicz Beáta és Hollódy Molli írták )

Egyszer volt hol nem volt, élt egyszer egy fa, aki az erdőben lakott. Az erdőben rengeteg barátja volt. Egy napon az erdőbe kirándulók érkeztek. Sátrukkal a fák mellé telepedtek le. Ezek az emberek mivel először sátoroztak az erdőben, nem tudták mit szabad és mit nem. Egy reggel az egyik ember éppen a szokásos reggeli cigarettáját szívta el. Miután elszívta a még égő cigarettáját eldobta a fák közé, de erre már nem nagyon figyelt, mert indultak vissza a városba. Rögvest miután kiértek az erdőből, a cigaretta miatt fellobbant a tűz. Minden fa elégett kivéve, a legfiatalabb eperfa. Ez az eperfa sikeresen megmenekült a tűz elől. A tűzoltók átültették az eperfát a Templom térre. Itt a többi fa nem akarta befogadni, mert nagyon magas volt. Ez a fiatal eperfa az első pár héten nagyon boldogtalan volt. Pár nap múlva egy kisfiú költözött a faluba, akinek szintén nem voltak barátai. Ez a kisfiú iskola után mindig a fa alatt írta a leckéjét. Tanulás után mindig felmászott a fára és az ott élő állatokban gyönyörködött. Nem telt el sok idő és a kisfiú összebarátkozott az eperfával. Ezt a barátságot életük végéig megőrizték.

Eperfa

Eperfa, eperfa
Mindig termő eperfa;
Télen-nyáron, éjjel-nappal
Billegeted kócos ágadat.
Ha szél fúj, nap süt, föld remeg,
Te csak állsz mereven.
Mézédes, zamatos epred
Mosolyra fakasztóan csüng le ágadról.
Ha megkóstolom,
Fekete lesz nyelvem tőle.
Epertől nehezedő ágadról
Veszek le tömérdek epret.
Eperfa, eperfa
Mindig termő eperfa!
Te adsz otthont,
Cinegéknek, harkályoknak.
Te vagy példaképe
sok ezer facsemetének és nekem!

Irodalomóra a 300 éves eperfa alatt

A 80-as évek elején a Templom téri általános iskola magyar irodalom és nyelvszakos tanára voltam. Két kisgyermek édesanyjaként mentem vissza tanítani, és tele voltam lelkesedéssel, a gyerekek iránti szeretettel, megértéssel, a szakma iránti alázattal. Amennyire csak tudtam, igyekeztem az óráimat feledhetetlenné tenni és élni a váratlan élmény emlékezetmegtartó erejével.
Egy májusi napon az első becsengetés előtt bekopogtam az idős igazgató úrhoz és engedélyt kértem, hogy az akkori 8. osztállyal elhagyjuk az iskola területét. Kicsit furcsállotta ugyan, de rábólintott, így történt, hogy az irodalomórát kint tartottuk az eperfa alatt.
Már nem tudom, mi volt a tananyag éppen, de azt igen, hogy felemlegettük Csokonai Vitéz Mihályt, aki Debrecenben, a Nagyerdőn tanítványaival együtt verselve, énekelve így tartotta az órákat.
A szokatlan helyszín, és a vastag törzsű, vén eperfa még a legvásottabb gyerekekre is nyugalmat parancsolt. Kellemes, élményteli órát töltöttünk a szabadban. Számomra felejthetetlen emlék, remélem, a diákjaim is szeretettel idézik fel néha!

Temesvári Anna

pilisvörösvári pedagógus


A rajzokat a pilisvörösvári Templom téri általános iskola 7. osztályos tanulói készítették.
A nevezett fák közül a zsűri 12 döntőst választ, s ezután szokás szerint közönség szavazza meg, hogy melyik nyerje el közülük az Év Fája címet. Drukkoljatok, hogy bekerüljön az eperfa a döntősök közé! A verseny állásáról az verseny honlapján tájékozódhattok.