Pilisvörösvár bővelkedik természeti értékekben. A bányatavakat és a bányatavak környékének élővilágát bemutattuk tavaszi cikksorozatunkban.

A mostani, két részesre tervezett cikkünkben, a pilisvörösvári védett fákra és fasorokra szeretnénk felhívni a figyelmeteket. A város 1997 óta védett fáit és fasorait a XX. század elején ültették gondos elődeink, azóta díszítik a várost, biztosítanak árnyékot a nyári hőségben, és tisztítják a város levegőjét, szolgálnak bennünket.

Tavasszal, de akár télen is kellemes városismereti sétát tehettek, ha végig járjátok ezeknek a védett növényeknek az élőhelyeit.

A védett fák legnagyobb részét Bányatelepen találjátok (6 utcában 6 védett fasor), egy fát és egy fasort a Templom téren, egy fasort a temetőben, és egy fasort Ligeten. Ezen a térképen megtervezhetitek a séta útvonalát:

Az alábbi lista a fák pontos helyét és a fajokat is tartalmazza, hogy könnyebben megismerjétek, megjegyezzétek őket. A fasorokat vadgesztenyék, japánakácok, hegyi juharok, platánok, és nagylevelű hársak alkotják. A Teplom téren pedig azt az eperfát csodálhatjátok meg, ami 2014-ben döntős volt az Év fája versenyen. Vigyázzatok ezekre az értékekre, őrizzétek meg őket unokáinknak!!

Templom tér:

  • Védett természeti emlék a Templom téren található fehér eperfa (Morus alba/nigra) és az általános iskola mellett található japánakác fasor (Sophora japonica). Szélcsökkentő szerepük mellett emelik a Templom tér esztétikus hatását. Az eperfa 2019-ben ifjításon esett át, reméljük még sokáig csodálhatjuk.

Bányatelep:

  • Védett természeti emlék az Alkotmány utcában található vadgesztenye fasor (Aesculus hyppocastanum).
  • Védett természeti emlékek a Bányakápolna utcában található nagylevelű hársfák (Tilia platyphylos).
  • Védett természeti emlékek a Gesztenye utcában található vadgesztenyefák (Aesculus hyppocastanum).
  • Védett természeti emlékek a Budai Nagy Antal utcában található platánfák (Platanus hybrida) és hegyijuharfák (Acer pseudoplatanus).
  • Védett természeti emlék a Vájár utcában található hegyijuhar fasor (Acer pseudoplatanus).
  • Védett természeti emlék a Rákóczi utcában a játszótér és az óvoda előtt található japánakác fasor (Sophora japonica).

A fákat a századfordulótól az 1930-as évekig telepítette a belga részvénytársaság, amely a barnaszén kitermelésével foglalkozott. A fák idős koruk, deflációcsökkentő- és porártalom-mérséklő hatásuk miatt természetvédelmi értéket képviselnek.

Ligeten:

  • Védett természeti emlék a Hunyadi János utcában a Tavasz és Nyár utca között található japánakác fasor (Sophora japonica). A fákat a Szabadság-liget parcellázása után (1932 körül) telepítették. A fasornak porártalom-csökkentő szerepe van.

Városi temető:

  • Védett természeti emlék a temetőben található vadgesztenye fasor (Aesculus hyppocastanum) és a temető bejáratánál található feketefenyő (Pinus nigra). A vadgesztenye fasort és a feketefenyőt a temető parcellázásával egyidőben telepítették (1921 körül). Deflációcsökkentő szerepük mellett, esztétikus képet nyújtanak a ravatalozó felé vezető úton.