A fenti címmel indítjuk útjára azt a projektet, amelynek anyagát Földessy Gábor, Ferencz István és Széchenyi-Farkas Vid,  egyesületünk fiatal tagjai állítottak össze, bízva abban, hogy a figyelemfelhívással és a legfontosabb információk átadásával sikerül az ősztől – tavaszig látványosan, érezhetően romló vörösvári levegő minőségét jobbá tenni. Az idei fűtési    szezonban témánk lesz a tűzifa használata, a káros anyagok elkerülése a tüzelés során, majd foglalkozunk a Vörösváron jelenleg érvényes tűzgyújtási rendelettel, a kerti hulladékok ésszerű felhasználásával itt a honlapon, a helyi újságban, szórólapokon, a FB-on is.

Nézzük, mit kell tudni a tűzifáról!
A nedves tűzifa elégetése gazdaságtalan, akár kétszer annyi fa is szükséges lehet a fűtéshez. A nedves tűzifa elégetése nem gazdaságos, mert az égés során elsősorban a fában rejlő nedvesség forr el. Ahelyett, hogy nagyobb hő termelődne, inkább füst, kátrány és korom keletkezik, mely nem csak az egészségünket, hanem  kéményünket és a tüzelőberendezésünket is károsítja. Minél nedvesebb a tűzifa, annál többet szükséges elégetni belőle a kívánt lakáshőmérséklet eléréséhez, így akár kétszer annyi tűzifa is szükséges lehet a fűtésünk során.

Mitől nedves a tűzifa? Mit tehetek ez ellen?
Mint minden növényben, az élő fában is van nedvkeringés, nedvességet tartalmaz, mely 45-50%-os is lehet a fa  kivágásakor, ez a fa súlyának közel fele. Viszont a fűtésre alkalmas tűzifa nedvességtartalma 20 % alatti. Ahhoz, hogy a tűzifánk a legmagasabb fűtőértékkel rendelkezzen, tehát a legkevesebb fával a legtöbb meleget tudjuk kinyerni, a tűzifát a megvásárlás után nekünk kell otthon kiszárítanunk! Ehhez minimum 1, de inkább 2-3 év szükséges. Ezért a megvásárolt tűzifát mindig legalább 1 éven keresztül szárítsuk ki, hogy a benne található természetes nedvesség lecsökkenjen, így a leggazdaságosabban tudjuk fűtésre használni. Ez vonatkozik a kertünkben keletkezett és tüzelésre szánt faágakra, fanyesedékre is, melyeket szintén szükséges kiszárítanunk.
Nagyon fontos emellett, hogy a tűzifát mindig száraz, fedett helyen, letakarva tároljuk, védve a csapadéktól is! Hiszen ha csapadék éri a tűzifánkat, akkor az attól is nedves lesz, fűtőértéke pedig szintén csökken, így tulajdonképpen a megvásárolt tűzifánknak akár a fele is kárba veszhet a fűtésünk során.

tüzifa tároló

További javaslatok a tűzifa szakszerű tárolásához:

A tűzifánkat jól szellőző, száraz helyen szárítsuk ki, ahol a szél és a napsütés elősegítik a szárítást. Használjunk alátétet is a talajjal való érintkezés elkerülése érdekében, így a fa alulról is szellőzik és szárad, valamint nem szívja magába a talaj nedvességét sem. A nagy rönkök helyett felaprítva, kisebb darabokban tároljuk a fát, így hamarabb és könnyebben tud
kiszáradni.

További tippek tűzifa tárolókhoz.

Rendezvényeinken sokan jelezték, hogy a gázáremelés után hirtelen tértek át a fafűtésre, ezért nem volt idő várni a fa kiszáradására. Ez teljesen érthető, de a következő években már tervezhetővé válik a tűzifa szakszerű tárolása, hogy városunk levegője tisztább maradhasson.