Tudnivalók a tűzgyújtási szabályokról és a zöldhulladék kezeléséről

 

A tűzgyújtási tilalom a településeken kívül található területekre, az erdőségekben kijelölt tűzrakó helyen történő tűzgyújtásra vonatkozik. A tűzgyújtási tilalmat az erdőgazdálkodásért felelős miniszter rendeli el a szárazság, ill. az aszályos időszakok következtében abból a célból, hogy elkerülhető legyen a természetet és az emberi életet veszélyeztető erdőtűz, tűzvész kialakulása. Tűzgyújtási tilalom esetén az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a honlapján, valamint a médiában is, felhívja a figyelmet arra, hogy „tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon.” 

 

Az avar és kerti hulladék égetésének tilalma ezzel szemben a településeken belül található területeken, az ingatlanokon történő tűzgyújtásra vonatkozik. Ez a tilalom egész évben érvényes, száraz és csapadékos időszakban egyaránt! Ennek értelmében tilos elégetni a kertünkben keletkezett avart és egyéb kerti hulladékot (faleveleket, faágakat, nyesedékeket, vagy bármely más növényi hulladékot)! Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hangsúlyozza, hogy a szabály megszegése esetén, 10 ezer forinttól 3 millió forintig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki! 

Pilisvörösvár Önkormányzata 2021 áprilisától rendeletben tiltotta meg a kertekben, ingatlanokon keletkezett zöldhulladék elégetését a város levegőminőségének javítása és a helyi polgárok egészségének védelme érdekében. Ugyanis a kertünkben keletkezett növényi hulladékok nedves, nehezen égő anyagok, melyek az elégetés során hosszasan, akár másnap reggelig füstölögnek, miközben folyamatosan mérgező, rákkeltő anyagok szabadulnak fel belőlük. Aki avart éget, az a füstöt és a benne lévő mérgező anyagokat közvetlenül lélegzi be: fejfájás, asztma, rosszullét, szédülés alakulhat ki, de az idegrendszeri zavarok, a szív- és érrendszeri betegségek, daganatos betegségek, agyvérzés, magzati károsodás, valamint a hormonrendszer betegségeinek kockázata is jelentősen nő. Ráadásul, mivel a füst távolabbra is elszáll, az avarégetés következtében a körülöttünk élők, tehát a szomszédaink, az utcabeliek, a járókelők, a szomszédos utcákban élők, de még a haszon- és háziállataink is ugyanezen veszélyeknek vannak kitéve. Mivel mindannyian felelősséggel tartozunk azért, hogy embertársaink egészségét ne veszélyeztessük, ezért mindenkor ügyeljünk a fenti szabály betartására! 

Mit tehetünk az égetés helyett a kertünkben keletkezett növényi hulladékkal? 

Égetés helyett több megoldás közül választhatunk: komposztáljunk vagy használjuk ki az ingyenes zöldhulladék elszállításának lehetőségét. Legvégső esetben, inkább helyezzük a kerti hulladékot a kommunális szemétgyűjtő edénybe, de semmiképpen se égessük el! 

 

 

Javaslatok a zöldhulladék összegyűjtésével és elszállíttatásával kapcsolatban:

A szolgáltató 70 cm hosszú, 50 cm átmérőjű kötegként, vagy maximum 110 literes zsákban szállítja el a zöldhulladékot. Utóbbi esetben, lehetőség szerint válasszunk minél nagyobb zsákot, így abba lényegesen több zöldhulladék helyezhető el, mint a kisebb méretű zsákokba. Ez esetben sokkal több zöldhulladékot tudunk elszállíttatni a rendelkezésre álló matricákkal. 

A zsák töltése közben a zöldhulladékot időnként nyomkodjuk le a benne maradt felesleges levegő kipréselése céljából, így lényegesen több zöldhulladék fér el benne. 

Még tovább növelhető a zsákba helyezhető zöldhulladék mennyisége, ha a teli zsákot néhány napig csapadéktól védett helyen állni hagyjuk, mivel ekkor a benne lévő növényi hulladékok összeszáradnak és összetömörödnek, ennek következtében pedig további zöldhulladékot tudunk elhelyezni benne. 

Tekintettel arra, hogy Pilisvörösváron évek óta súlyos, egyre romló, és az egészségünket komolyan veszélyeztető  légszennyezettség tapasztalható, közös érdekünk és kötelességünk, hogy – tűzifával történő fűtés esetén – a tüzelőberendezésekbe  kizárólag kezeletlen és száraz fa kerüljön. Lényeges továbbá, hogy a kertünkben keletkező növényi hulladékokat a környezetbarát lehetőségeket alkalmazva, a mai kornak megfelelő környezettudatos módon kezeljük, hiszen mindannyian ugyanazt a levegőt lélegezzük be! 

 

Források: 

Képek forrása: Google