2021. nyarán felhívást intéztünk Hozzátok, hogy küldjétek el legszebb fotóitokat a Pilisvörösvári Bányatavakról. A kiállítás célja, hogy felhívjuk a figyelmet tavaink természetvédelmi jelentőségére, a 80 év során kialakult természetközeli élővilágra.  

A felhívásunkra beküldött legszebb fotókból rendezett kiállítást megtekinthetitek a Művészetek Háza aulájában 2021. november 22-től december 1-ig, minden hétköznap 12 és 20 óra között. A kiállított, paszpartuzott képeket december 1-jén, 18 órakor átadjuk a fotósoknak.

A képeket a 2021-es Vörösvári Napokon láthattátok először.

Célunk, hogy a tavak környéke maradjon zöld, természetközeli, ne csak a vurstli funkció erősödjön (futópálya, jégpálya, búcsú, piac), amik önmagukban szuperek, de sok esetben természetrombolással járnak, a természetes élőhelyek csökkennek, megszűnnek.

A XX. század második felében a kissé elhanyagolt, magukra hagyott bányatavakban és környékükön összefüggő életközösségek alakultak ki, ahol védett növények és állatok leltek élőhelyre. Az volt a szerencséjük, hogy békén hagyták őket, nem akart senki rendet rakni körülöttük. Ezt írják felül az elmúlt 10-15 év történései. 1997-ben az önkormányzat helyi értékű természetvédelmi területté nyilvánította a Nagy-tavat, Kornéli-tavat, Kacsa-tavat, Pálya-tavat, Cigány-tavat és Nevelő-tavat, valamint 150 méteres körzetüket. Azonban 2011-ben új rendelet született, ami védettként már csak a a Nagy-tó, a Kornéli-tó, a Kacsa-tó és a Cigány-tó vizét jelölte meg. Tehát korábban 6 tó és azok 150 méteres körzete volt védett, majd napjainkban már csak 4 tó és azok vize védett, azaz 2 tó kikerült a védelem alól (sőt a Nevelő-tavat betemették!), és a tavak körzete sem védett már!  Ezt a szemléletet tükrözik a napjainkban zajló murvás feltöltések, fakivágások, a feltöltések hatására egyre pusztuló növényzet, élettelenné váló vizek, eltűnő rétek.

A fotópályázattal arra szerettük volna felhívni a figyelmet, ahhoz szeretnénk megnyerni mindenki támogatását, hogy találjunk egyensúlyt a “civilizációs tevékenységek” és a természet védelme között, a saját érdekünkben. A klímaváltozás, a hosszú száraz időszakok idején különösen felértékelődnek a nyugodt, árnyas, enyhet adó helyek, amilyenek most még a tavaink.

A legtöbb ember pihenni, feltöltődni érkezik a tavakhoz. A szabályok megalkotása, betartása azt a cél szolgálná, hogy amiért megszerettük ezt a helyet, amiért idejövünk, az ilyen is maradjon! Ha egyetlen cm2-t sem hagyunk a természetnek, akkor magunktól vesszük el a klímaváltozáshoz való adaptálódás lehetőségét. A természetért nekünk kell szót emelnünk.

Nagyon köszönjük a beküldött fotókat, Ti fotósok már biztosan a tavak hű védelmezői lesztek!

 

A Pilisvörösvári Bányatavakról 2021-ben megjelent cikksorozatunkat itt találod:

Tudod-e, hogy hogyan vált védett természeti értékké a Bányatavak környéke és hogy alakul sorsa a mai napig? 

Tudod-e, hogy milyen értékekre kell még vigyázni a Bányatavak környékén?- növények, lepkék, kétéltűek, hüllők

Tudod-e, hogy milyen értékekre kell még vigyázni a Bányatavak környékén?-madarak 

Tudod-e, hogyan segíthetnek a növények elkerülni a halpusztulást? 

Tudod-e, hogy ki és hogyan hasznosítja a Bányatavakat? 

Tudod-e a Pilisvörösvári Bányatavakról? 

A pilisvörösvári bányatavak természeti értékei – bevezető a sorozathoz