Ismeretterjesztő cikksorozatot indítunk  a pilisvörösvári bányatavakról. A sorozat célja, hogy felhívjuk mindenki figyelmét a tavak és a tavak környezetének élővilágára, a tavak kiemelten fontos természeti és környezeti értékére.

A Pilisvörösvári bányatavak környéke sok pihennivágyót vonz. Az utóbbi 15 évben sok beruházás segítette az idelátogatók kényelmét. Természeti kincsei azonban alaposan megcsappantak a feltöltések miatt, üde klímáját a nedvesebb területek, utak mészkőzúzalékkal való borítása száraz porfelhővel szennyezi. A megmaradt értékek a túlhasználat miatt vannak veszélyben. Ha nem történik a védelem érdekében semmi, végleg eltűnnek
A képeken a Kacsa-tó partján fényképezett mocsári nőszőfűt /nedves területeken élő orchideafaj/, átellenben frissen murvázott területet és murván botorkáló mocsári teknőst láttok.

A bányatavak mesterségesen, az 1940-es években, az akkori szénbánya járatainak beiszapolása során keletkeztek. Felmerül a kérdés, hogy mesterségesen keletkezett tavaknak lehet-e természetvédelmi értéke. Az szakirodalomban nagyon sok szó esik felhagyott bányatavak értékeiről és kezelési lehetőségeikről. A Kárpát-medence klimatikus adottságai között a frissen keletkezett bányatavak nagyon gyorsan elkezdenek benépesülni, és 10-20 év alatt számos védendő növény- és állatfajnak adnak otthont. Megfelelő kezelés mellett fontos szerepük lehet a lecsapolások és feltöltések miatt megfogyatkozott vizes élőhelyek pótlásában és ökológiai folyosóként működhetnek a természetes vizes élőhelyek között. Gondot általában az okoz a bányatavak kezelésében, hogy a természetes szukcessziót megelőzve kerül szervesanyag a víztérbe és a természetes betelepedést megelőzve történik a horgászati hasznosítás.

A tavak közel száz év alatt kialakult egyedi biocönózisa (életközössége) védelmet érdemel.

forrás: Őszi Brigitta – diplomamunka, 2004

A cikksorozatot folytatjuk.Várjuk a hozzászólásokat!

 

A cikksorozat további részeit itt találod:

Tudod-e, hogy milyen értékekre kell még vigyázni a Bányatavak környékén?- növények, lepkék, kétéltűek, hüllők

Tudod-e, hogy milyen értékekre kell még vigyázni a Bányatavak környékén?-madarak 

Tudod-e, hogyan segíthetnek a növények elkerülni a halpusztulást? 

Tudod-e, hogy hogyan vált védett természeti értékké a Bányatavak környéke és hogy alakul sorsa a mai napig? 

Tudod-e, hogy ki és hogyan hasznosítja a Bányatavakat? 

Tudod-e a Pilisvörösvári Bányatavakról? 

A pilisvörösvári bányatavak természeti értékei – bevezető a sorozathoz