TUDOD-E, HOGY MILYEN ÉRTÉKEKRE KELL MÉG VIGYÁZNI A BÁNYATAVAK KÖRNYÉKÉN?

Növények, lepkék, kétéltűek, hüllők

Képes mese az itteni élővilágról és változásairól, 20 éves megfigyelés növényekről, állatokról.
Sajnos jó természetfotós nincs közöttünk, ezért a fényképek jó részét a wikipédiáról kölcsönöztük CC licence alapján. Ha bárki ki tudja egészíteni a leírtakat vagy saját fotója tud felajánlani, annak nagyon örülünk. A képeket szívesen lecseréljük, mert a helyi, a saját mindig értékesebb.

A gyönyörű nőszirom minden tavunknál megtalálható a partmenti sás között. A mocsári nőszőfű egy szerény orhidea, megbújik a magas fű között. 

 

Egy orchidea, ami a Pálya-tó mentén élt, de nem bírta a tavaszi tarlóégetést és a rendszeres kaszálást. Tőlevélrózsáján jól látható a vágás nyoma.

 

Ha az utak mellett hagyunk virágzó növényeket, az erre sétálók lelkét gyönyörködtetik. A kis színjátszólepke a Kacsa-tó üde parkjában él. Gyermekeik, a hernyók olyan sokszor gyomnak nevezett növényeken élnek, mint a nyárfa, fűz, kökény, csalán, bogáncs.

 

Nem olyan régen közös kórusuktól volt hangos a nyári éjszaka. A Nevelő-tó átgondolatlan megsemmisítése miatt mára lecsendesedtek az esték. Tavaink közül csak a Kacsa-tó, a Pálya-tó és a Cigány-tó lenne alkalmas szaporodóhely a kevésbé meredek meder miatt, de az Afrikai harcsa az ebihalakat a halivadékokkal együtt felzabálja. Így csak egy-egy nagy túlélő példány marad meg, meg a szúnyoglárvák tömege.

 

Ilyen nagyon hasznos segítőink akadhatnak a kertben, ha a környéken található egy kis víz, ami szaporodó hely lehet az ebihalak számára. Sajnos még 13 ha bányató se tudja ezt a feladatot ellátni, ha nincs benne egy biztonságos öböl. A Nevelő-tó nekik is segítség volt.

 

Szerencsére velük még lehet találkozni, meleg délelőttönként a parton sütkéreznek vagy betonművek repedései között lesik áldozatukat. Az invazív afrikai harcsa is étlapjukon szerepel. Kár, hogy sok elütött példányt is találni.

 

Nem olyan régen sok mocsári teknősnek volt tökéletes élőhely bányatavaink környéke. A Nevelő-tó homokos partja biztonságos tojásrakó hely volt, a sekély víz ideális a kis teknősöknek, a mélyebb víz táplálékot nyújt a nagyoknak. Ha azt szeretnénk, hogy sokáig a tavak lakói legyenek, akkor pótolnunk kell, amit elvettünk tőlük: szaporodóhely, napozóhely, invazív ékszerteknős távoltartása.

 

Szerző: Őszi Brigitta

 

A cikksorozat további részeit itt találod:

Tudod-e, hogy milyen értékekre kell még vigyázni a Bányatavak környékén?-madarak 

Tudod-e, hogyan segíthetnek a növények elkerülni a halpusztulást? 

Tudod-e, hogy hogyan vált védett természeti értékké a Bányatavak környéke és hogy alakul sorsa a mai napig? 

Tudod-e, hogy ki és hogyan hasznosítja a Bányatavakat? 

Tudod-e a Pilisvörösvári Bányatavakról? 

A pilisvörösvári bányatavak természeti értékei – bevezető a sorozathoz